معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری
ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز
موسس قاف
گروه پویش

این مسابقه درباره چیست؟ شرکت کنندگان در این مسابقه باید بتوانند موضوع یا ایده‌ای را در ۹۰ ثانیه برای دیگران به شکل قانع‌کننده و جذابی توضیح بدهند.

شرکت کنندگان: دانش آموزان پایه هشتم، نهم، دهم و یازدهم

نحوه شرکت در مسابقه: به صورت انفرادی

شرط شرکت در مسابقه: برای آنکه بتوانید در مسابقات شرکت نمایید باید آموزش هایدوره مجازی استفاده نمایید. این آموزش‌ها پیش شرط ورود شما به مسابقک‌های جام خواجه نصیر طوسی است.

آغاز ثبت نام دوره ها: 15 آذر ماه
زمان گردهمایی برگزیدگان و مسابقات نیمه نهایی و نهایی: فروردین 98

gfhfghf

حتما براتون سوال شده که ارائه مکتوب یعنی چی و وقتی این دوره تموم شد چه مهارتی رو یاد میگیریم؟ شاید با دیدن اسم اون بالا خودتون فکرهایی هم درباره جوابش کرده باشین. اما اگه دقیقا بخواین بدونین که در نهایت با گذروندن این دوره شما چه چیزی رو یاد میگیرین قبل از هر چیز باید بدونین که چه چیزی رو یاد نمیگیرین. راستش شاید فکر کرده باشین که این دوره، دوره آموزشی انشانویسیه و میتونه کمک کنه که دانش آموز بهتری تو درس نگارش باشین. یا شاید هم شما آرزوی این رو دارید که داستان نویس بزرگ و پرطرفداری بشید و امیدوارید که تو این دوره داستان نویسی رو تمرین کنید. شاید هم شما دانش آموزی باشید که معلمش ازش خواسته که یک مقاله بنویسه اما نمیدونین که چه طور باید این کار رو انجام بدین و اومدید اینجا که اصول مقاله نویسی رو یاد بگیرید. البته که فکر میکنم چیزهایی که تو این دوره یاد میگیریم به درد انشا نوشتن، داستان نویسی و نوشتن مقاله میخوره. اما متاسفم اینجا کلاس درس نگارش، داستان نویسی خلاق یا اصول مقاله نویسی نیست!

خب پس قراره اینجا چی یاد بگیریم؟ تو این بسته قراره «نوشتن» رو یاد بگیریم (بله! بله! میدونم که نوشتن رو یه بار خیلی خوب توی کلاس اول یاد گرفتین). اینجا قراره با هم تمرین تا یاد بگیریم که چه طور میتونیم از طریق نوشتن با بقیه درمورد مسائلمون و ایدههایی که داریم صحبت کنیم. ما اینجا تمرین میکنیم که مسائلمون رو دقیق و واضح برای خودمون و دیگران بیان کنیم و اینکه چه طور درباره مسئله مشکلمون اطلاعات جمع کنیم و طبق اطلاعاتمون برای حل مشکلات ایده پردازی کنیم. ما سعی میکنیم که از نگاه دیگران و از جنبههای متفاوت نگاه کردن به یک مسئله رو با هم تمرین کنیم. و از همه مهمتر در پایان دوره با مهارتهایی که یاد میگیریم از طریق «نوشتن» میتونیم اهمیت مسئلهای که داریم رو به دیگران نشون بدیم و درباره ایدههامون برای حل مشکلات با اونها گفت و گو کنیم. دوست دارید که تمرین رو شروع کنیم؟

gfhfghf

شاید تا به حال پیش اومده باشه که بخواین توی یه مهمونی خانودگی، یا توی مدرسه، یا هرجای دیگه ای درباره ی یه چیزی به آدم ها توضیحاتی بدین. شاید اون مسئله اونقدر برای شما حیاتی و مهم و یا جذاب باشه که بخواین همه بهتون توجه کنن و حسی که شما دارید رو تجربه کنن. اما ممکنه که موفق نشید. و یا ممکنه که همه بهتون توجه کنن، اما حرف شما رو اون طوری که شما انتظار داشتین نفهمن و برداشت اشتباهی داشته باشن. یا حتی قبل تر از اون، ممکنه حتی نتونین خودتون رو آماده کنید که برای اون آدم ها حرف بزنید! ممکنه اعتماد بنفسش رو پیدا نکنید یا استرس بگیرید و همه ی این ها باعث بشه شما از انتقال اون اطلاعاتی که به دست آوردید و براتون جالبه، باز بمونید.
یا از طرف دیگه، وقتی توی یک کلاس همه میان و درباره ی یک موضوع چیزی رو برای کلاس ارائه می دن، ممکنه ارائه بعضی ها از بعضی های دیگه برای شما جذاب تر باشه. بیشتر بهش گوش کنین، بیشتر بفهمینش، بیشتر توی ذهنتون بمونه. تا حالا از خودتون پرسیدین فرق این ارائه با ارائه های دیگه چی بوده؟
اگر حتی تا به حال توی چنین موقعیت هایی قرار نگرفتید، چیزی که میتونید ازش مطمئن باشید اینه که در آینده قرار میگیرید. شما دیر یا زود مجبور میشید برای پیشبرد اهداف تون، با آدم ها گفتگو کنید و گاهی برای اون ها سخنرانی ای داشته باشید. این حرف زدن ممکنه برای یک جمع دوستانه باشه، ممکنه برای یک کلاس دانشگاهی باشه، و یا ممکنه برای یک هیئت مدیره ای باشه که قراره با پروژه ی شما آشنا بشن.
توی دوره ی ارائه ی خلاقانه، ما مهارت هایی رو یاد می گیریم که هرکدومشون، علاوه بر اینکه خودشون یه مهارت جداگانه اند که قراره کلی توی روزمره و آینده مون به دردمون بخورن، در کنار همدیگه باعث میشن ما بتونیم یک ارائه ی بهتر برای آدم ها داشته باشیم و بفهمیم که چه طور می شه آدم ها رو جذب کنیم تا به حرف ما گوش بدن، و منظورمون رو همون طوری که مدنظرمونه بفهمن.
مهارت هایی مثل «فن بیان» که نکته هایی برای بهترین شیوه ی حرف زدن رو به ما یاد می ده، مثل «سواد اطلاعاتی» که به ما کمک می کنه درست ترین اطلاعات توی حوزه ی مورد نظرمون رو با سریع ترین و بهترین شیوه به دست بیاریم و به ما کمک می کنه بهتر بتونیم بفهمیم که کدوم اطلاعات به دردمون می خورن و کدوم ها نه، مهارتی مثل «حل مسئله» که علاوه بر اینکه به ما کمک میکنه بفهمیم مسئله چیه و چه طور میتونیم از بین فکرهای سرمون یک مسئله تعریف کنیم، بعضی از روش های مناسب و کاربردی حل مسئله رو به ما یاد میده، و در نهایت مهارتی که ذهن ما رو هوشیار میکنه تا حواسمون به غلط اندازهای ذهنمون باشه و توی صحبت کردن، خواسته یا ناخواسته چیزهای نادرست رو با ظاهر درست به آدم ها تحویل ندیم.
خب، برای تجربه ی همه ی این ها، میتونی برای بسته ی آموزشی ارائه ی خلاقانه ثبت نام کنی و هر هفته ویدئوهای تازه ای دریافت کنی و چیزهایی یاد بگیری که قراره کلی به دردت بخوره و به کارت بیاد. منتظرتیم. 🙂

gfhfghf

در دنیای امروز همه ما به طور مداوم در معرض فوران اطلاعات هستیم. از لحظه ای که چشم باز می کنیم با انواع پیام ها نظیر خبرها و تبلیغات و متن های آموزشی و … مواجه می شویم و به همین دلیل بسیاری از اوقات زمان یا حوصله کافی برای خواندن یک پیام را نداریم و به سادگی از کنار آن می گذریم. حال فرض کنید شما نویسنده یک پیام هستید. در این صورت اوضاع کمی فرق می کند و شما حتما دلتان می خواهد مخاطبتان به این پیام توجه نشان دهد. در اینجا پای مهارت «اطلاع نگاری» به میان می آید.
در این دوره شما خواهید آموخت که چگونه حجم زیادی از اطلاعات را در سریع ترین زمان و ساده ترین حالت به مخاطب منتقل کنید بطوریکه هیچ مخاطبی تصمیم نگیرد به سادگی از دیدن پیام شما صرف نظر کند.
ابتدا با انواع اطلاع نگاشت ها، کاربردشان، ابزارهای ساخت آنها، ساختار اصلی هر اطلاع نگاشت و نیز تکنیک های اطلاع نگاری آشنا می شوید. سپس برای اینکه بتوانید اطلاع نگاشت خاص خوتان را بسازید، به سراغ مهارت مسئله یابی می رویم تا موضوعاتی که ارزش پرداختن دارند را بر حسب علاقه خودتان بیابید. سپس هدف خودتان را از انتخاب این مسئله مشخص کرده و مهارت های سواد اطلاعاتی در اختیار شما قرار می گیرد تا از این راه بتوانید درمورد مسئله مورد علاقه خود، اطلاعات لازم و کافی را با استفاده از منابع معتبر و از طریق درست بدست بیاورید. در نهایت، با استفاده از این آموزه ها و بر حسب مسئله و اطلاعات و ایده ها و به سلیقه خود، می توانید دست به اطلاع نگاری بزنید.

gfhfghf